top of page

İkinci el sayfamız

  • 750 kg altı çekme karavan nedir?
    Ülkemizde kanunlar gereği ağırlığı 750 kg’ı geçmeyen karavanlarda ruhsat istenmemektedir. Buna bağlı olarak senelik tüv muayene kontrolüne de ihtiyaç duymamaktadır. Ayrıca ‘B’ sınıfı araba ehliyeti ile kullanılabilmektedir. 750 kg ağırlığın üzerinde ki karavanlarda bunların tam tersi uygulanmaktadır ve senelik tüv muayenesi, ruhsat, BE sınıfı ehliyet gerektirmektedir.
  • Çekme karavanın avantajları nelerdir?
    Öncelikle bilmeniz gerekir ki, karavan tercihinizi yaparken kendi ihtiyaçlarınıza ve yapacağınız seyahatlerin türüne göre bir seçenek belirlemek gerektiğidir. Tercihiniz çekme karavan ise, avantajı mevcut arabanızın arkasına bağlanarak ekstra bir kamyonet, kamyon gibi ticari bir araca ihtiyaç duymayacak olmanızdır. Ekstra bir aracın senelik masrafları varken, çekme karavanda vereceğiniz ücret tek sefer olacaktır.
  • Arabam bu karavanı çeker mi?
    Öncelikle bilmeliyiz ki, hemen hemen tüm araçlarda çeki demiri monte edilmesi için şasi bağlantı noktası bulunmaktadır. Ancak her aracın çekebileceği max römork ağırlığı frenli ve frensiz olarak iki ayrı grupta sınıflandırılır. Biz tüm karavanlarımız da frenli sistem uyguladığımız için, araştırmanızı yaparken aracınızın frenli çekebileceği max römork ağırlığına bakmanız gereklidir. Peki bu bilgiye nasıl ulaşırız? Aracınızın ruhsatında ya da kapı içlerinde ki bir etikette çekebileceği max römork ağırlığı belirtilmektedir. Karavanlarımız 750 kg’ın altında olduğu için çoğu araç rahatlıkla çekebilmektedir. ***En önemli kural çeki işlemini yapacak aracın ağırlığının karavanın ağırlığından daha hafif olmamasıdır.
bottom of page